OPIS EKOLOGICZNOŚCI SKÓRY NATURALNEJ
Opis ekologiczności skóry naturalnej
Czy skóra jest przyjazna dla środowiska? Prostą odpowiedzią jest TAK ! Skóra jest bardzo wszechstronnym i szeroko stosowanym materiałem, a podczas jej produkcji istnieje niewiele elementów, które wpływają na jej walory ekologiczne. Garbarstwo to jedna z najstarszych gałęzi przemysłu, która zawsze wymagała stosowania środków chemicznych. Obecnie obowiązują rygorystyczne wymagania dotyczące stosowania środków chemicznych. Ograniczają je wymogi prawne oraz wiele dobrowolnych inicjatyw przemysłowych, których celem jest eliminacja potencjalnie szkodliwych substancji dla skóry naturalnej. Skóra jako surowiec jest odnawialna, a w produktach jest trwała i możliwa do naprawy. Jest wytwarzana z produktu ubocznego przemysłu spożywczego. Gdyby ten produkt uboczny nie został przetworzony na skórę, zostałby wyrzucony na wysypisko śmieci, co stanowiłoby poważne zagrożenie dla środowiska. Jako produkt naturalny, skóra ulegnie biodegradacji na wysypisku śmieci w ciągu 10 do 50 lat, w zależności od rodzaju skóry. Dla porównania typowy plastik z polichlorku winylu rozkłada się w tym samym środowisku ponad 500 lat.
Skórę można naprawiać, odnawiać i wykorzystywać na nowo, a na dodatek od ponad 70 lat poddawana jest również recyklingowi w celu uzyskania płyty z włókna skórzanego czyli materiału stosowanego w przemyśle obuwniczym, a czasami w formie zmielonej do wypychania worków bokserskich. Obecnie prowadzonych jest wiele prac badawczo-rozwojowych mających na celu rozszerzenie zastosowań recyklingu skóry. Duże kraje produkujące skórę, takie jak Brazylia i Włochy, wdrożyły systemy certyfikacji zrównoważonego rozwoju, które obejmują dobre zarządzanie w zakresie zużycia środków chemicznych i wody, odpowiedzialność społeczną oraz zarządzanie środowiskiem i zaopatrzeniem. Leather Working Group (LWG) to światowy standard zarządzania środowiskiem dla producentów skór.
Odpowiedzialnie produkowana skóra na całym świecie podlega najsurowszym przepisom i standardom ochrony środowiska. Procesy są ściśle regulowane, zarządzanie jest egzekwowane, kontrolowane, a standardy muszą być utrzymywane, co wymaga znacznych inwestycji ze strony garbarni. Można z całą pewnością powiedzieć, że skóra powstaje na bazie naturalnego materiału, będącego produktem ubocznym innego przemysłu i jeśli nie zostanie przetworzona na skórę, trafi na wysypisko śmieci.